LUT Alumni ry - alumnien oma yhdistys

Lappeenrannan teknillisen yliopiston Alumni ry on vuonna 2002 perustettu rekisteröitynyt yhdistys, jossa on noin 500 jäsentä. Yhdistyksen yksi tärkeä tehtävä on osaltaan edistää yliopiston ja muun yhteiskunnan välisten suhteiden hoitamista. Yhdistyksen jäsenenä pääset mukaan jäsentapahtumiin ja saat mahdollisuuden vaikuttaa toimintaan. Tapahtumia on ollut vuosittain kaksi: kevätkokous Lappeenrannassa tai pääkaupunkiseudulla ja jäsentapaaminen Helsingissä ennen joulua.

Yhdistys haluaa myös edesauttaa alumnien verkostoitumista, opiskeluaikaisten kavereiden löytämistä sekä tarjota jäsenilleen tietoa ja elämyksiä. Yhdistys on tarkoitettu kaikille Lappeenrannan teknillisestä yliopistosta valmistuneille ja/tai yliopistossa työskenteleville tai työskennelleille.

Kuinka liityn jäseneksi?

Liity yhdistyksen jäseneksi oheisella kaavakkeella tai lähettämällä sähköpostia osoitteeseen alumniyhdistys@lut.fi

Laitathan viestiin seuraavat tiedot itsestäsi: nimi, osoite, opintojen aloitusvuosi, koulutusohjelma, valmistumisvuosi ja sähköpostiosoite.

Yhdistyksen jäsenmaksu on 20 euroa vuosittain tai ainaisjäsenmaksu 200 euroa.

Alumniyhdistyksen hallitus 2015-2016

Puheenjohtaja

Hannu Tynkkynen, Senior Vice President, Eltel Group Oy
hannu.tynkkynen@eltelnetworks.com
Diplomi-insinööri 1980, LUT Tuotantotalous

Varapuheenjohtaja

Sanna Kokkonen, Toimitusjohtaja, MultiFlow Translations
sanna.kokkonen@multiflow.fi
Diplomi-insinööri 1993, LUT Tuotantotalous

Muut jäsenet

Matti Sohlman, salkunhoitaja, Helsingin Energia
matti.sohlman@helen.fi
Diplomi-insinööri 2008, LUT Energia, Sähkötekniikka
Kauppatieteiden maisteri 2014, LUT Kauppakorkeakoulu, Johtaminen ja organisaatiot

Pertti Nieminen, Myyntiryhmäpäällikkö, Suomen Videoviestintä SVV Oy
pertti.nieminen@finnexpo.fi
Diplomi-insinööri 1985, LUT Tuotantotalous

Janne Hokkanen, Kansainvälisten asioiden johtaja, Lappeenrannan teknillinen yliopisto 
janne.hokkanen@lut.fi
Diplomi-insinööri 2002, LUT Tuotantotalous

Veijo Virtanen
veijo.virtanen@pp4.inet.fi
Diplomi-insinööri 1980, LUT Konetekniikka

Matti Ropponen
matti.ropponen@imf.fi
Diplomi-insinööri 1981, LUT Tuotantotalous

Anne Kosonen

anne.kosonen@muutostuuli.fi

Diplomi-insinööri 1986, LUT Tuotantotalous

Timo Ritonummi

timo.ritonummi@tem.fi

Diplomi-insinööri 1990, LUT Ente

Jukka Sirkiä

jukka.sirkiä@saimia.fi

Diplomi-insinööri 1995, LUT Tuotantotalous

 

Sihteeri (jäsenrekisterin ylläpito ja viestintä)

Elina Reponen, Yhteisöspesialisti, Lappeenrannan teknillinen yliopisto
alumniyhdistys@lut.fi

Alumniyhdistyksen yhteystiedot

Lappeenrannan teknillisen yliopiston Alumni ry
Skinnarilankatu 34
53850 Lappeenranta
alumniyhdistys@lut.fi

Puheenjohtaja
Hannu Tynkkynen
hannu.tynkkynen@eltelnetworks.com