

Perehdytään kirjallisuuden ja artikkeleiden kautta klassisiin näkemyksiin johtamisesta aina viime vuosisadalta tähän päivään. Aiheina mm. organisaatiojohtaminen, henkilöstöjohtaminen, strategiajohtaminen, tietojohtaminen, muutosjohtaminen, älykäs johtaminen ja yrittäjämäinen johtaminen.
Tavoitteena on kehittää omaa kriittistä ajattelua ja kirjoittamista.
Tarkasteltavaksi valitaan 2 kirjaa ja 2 artikkelipakettia, joita arvioidaan Moodlen keskustelualueella ja joiden pohjalta laaditaan 10 - 15 sivun laajuinen harjoitustyö omaan työhön tai työnantajayritykseen peilaten.
Oppimismenetelmät
Kirjallisuus, tehtävät Moodlessa ja harjoitustyö.
Voit täydentää LUT Leadership & Management -moduulivalikon opintoja muiden täydennyskoulutusohjelmiemme moduuleilla tai rakentaa eri ohjelmien moduuleista tarpeitasi parhaiten palvelevan kokonaisuuden.
Tämä moduuli voidaan liittää myös osaksi LUT EMBA -opintoja tai henkilökohtaista kehittymissuunnitelmaa.
Opinnot ovat soveltuvin osin hyödynnettävissä LUT-yliopiston tutkintoihin.