Tuotannon johtamisen maisteriohjelmaan voit hakea, mikäli olet suorittanut jonkin alla mainituista tutkinnoista:
- Suomalainen tekniikan kandidaatin tutkinto*
- Suomalainen tai EU/EEA-maassa/Sveitsissä suoritettu tekniikan alan alempi ammattikorkeakoulututkinto; insinööri (AMK)**
Lisäksi hakukelpoisuuden tähän ohjelmaan antaa seuraavat Suomessa suoritetut alemmat korkeakoulututkinnot:
- Pelastusalan päällystötutkinto (AMK)**
- Metsätalousinsinööri (AMK)**
* Aiemmin suoritettu ylempi tekniikan alan yliopistotutkinto (diplomi-insinööri, arkkitehti) ei estä hakemasta, mutta hakuperusteena käytetään tekniikan alan alempaa yliopistotutkintoa (tekniikan kandidaatti) ja opintomenestystä siinä. Poikkeus tähän on sellainen ylempään yliopistotutkintoon johtanut koulutus, josta ei ole valmistuttu kandidaatiksi, mutta tutkinto sisältää myös kandidaatin opinnot - tällöin pisteytyksessä käytetään ylempää yliopistotutkintoa kokonaisuutena.
Saman alan koulutusohjelmasta eli tuotantotalous-nimisestä koulutusohjelmasta valmistunut diplomi-insinööri tai ennen nyt haettavien opintojen aloittamista valmistuva tuotantotalouden diplomi-insinööri ei ole hakukelpoinen.
** Aiemmin suoritettu ylempi ammattikorkeakoulututkinto (YAMK) ei estä hakemista, mutta hakuperusteena käytetään tässä nimettyä alempaa tutkintoa ja opintomenestystä siinä.
HUOM! Vaatimuksena ei ole aiempi tuotantotalouden insinööri (AMK) -tutkinto vaan kaikkien insinöörialojen insinööri (AMK):t voivat hakea ko. koulutukseen.
Keskeneräisellä tutkinnolla hakeminen
Myös keskeneräisellä tutkinnolla voit hakea, mutta hakuperusteena oleva tutkinto tulee olla myönnetty viimeistään 31.7.2027 ja skannit originaalista tutkintotodistuksesta sekä opintosuoritusotteesta toimitettu LUTin hakupalveluihin sähköpostitse viimeistään 31.7.2027 klo 23.59 mennessä.