Datakeskukset ovat nousseet energiakeskustelun keskiöön niiden nopean kasvun ja kasvavan sähkönkulutuksen vuoksi. Keskustelua herättää erityisesti se, miten datakeskusten tarvitsema energia tuotetaan kestävällä tavalla ja miten niiden vaikutuksia sähköjärjestelmään voidaan hallita.
Professori (LES, Sähkötekniikka) Samuli Honkapuron mukaan Suomessa on hyvät mahdollisuudet kasvattaa uusiutuvaan sähköenergiaan perustuvaa liiketoimintaa; tuuli- ja aurinkovoiman lisäämiselle on erinomaiset mahdollisuudet harvaan asutussa maassa, ja oheistuotteena syntyvää hukkalämpöä voidaan hyödyntää rakennusten lämmitykseen.
Keskeinen kysymys on siinä, miten uusi kulutus integroidaan energiajärjestelmään, jossa valtaosa tuotannosta vaihtelee säätilan mukaan.
Kestävän digitalisaation haasteet eivät kuitenkaan liity pelkästään teknologiaan tai energiantuotantoon, vaan myös vastuisiin, päätöksentekoon ja koko digitaalisen järjestelmän ymmärtämiseen, tutkija (LENS, Tietotekniikka) Laura Partanen lisää. Hän jatkaa että datakeskusten kysyntä syntyy ohjelmistoista, digitaalisista palveluista ja niiden käytöstä, mutta näiden ympäristövaikutukset sekä niihin liittyvät vastuut jäävät usein epäselviksi.
Aidosti kestävän digitaalisen yhteiskunnan rakentaminen edellyttää koko ketjun tarkastelua ohjelmistojen suunnittelusta ja käytöstä datakeskuksiin sekä energiantuotantoon asti. Siksi keskeinen kysymys ei ole vain se, miten datakeskusten tarvitsema energia tuotetaan, vaan myös mitä niissä pyöritetään, miksi ja kenen hyödyksi.
Tule mukaan marraskuun LUT Curious People alumniwebinaariin! Pääset kuulemaan asiantuntijoitamme tästä erittäin ajankohtaisesta aiheesta. Myös haastamaan Lauraa ja Samulia kysymyksin ja kommentein.
Webinaari on englanninkielinen. Ilmoittaudu mukaan tästä.
Ohjelma
16.30 Welcome to the Curious People Alumni Webinar
Päivi Mäkitalo, LUT Alumni Relations
16.35 Sustainable and grid friendly data centres
Professor, Samuli Honkaapuro, Electrical Engineering
Researcher Laura Partanen, Software Engineering, LUT
17.05 Questions from the audience
17.20 Closing words, Päivi Mäkitalo, LUT Alumni Relations
Tervetuloa!