Julkaistu 19.5.2026
Päivitetty 19.5.2026

Tohtoriopinnot tarjoavat ikimuistoisen kokemuksen ja vankan osaamisen tulevalle työuralle. Tohtorikoulutuksessa perehdytään syvällisesti omaan tutkimusalaan ja opitaan soveltamaan tieteellisen tutkimuksen menetelmiä itsenäisesti ja kriittisesti sekä luomaan uutta tieteellistä tietoa. LUT-yliopistossa voi suorittaa tekniikan, kauppatieteiden tai yhteiskuntatieteiden tieteellisen jatkotutkinnon.

left

Tohtoriopinnot avarsivat Pia Adiben maailmankuvaa

Pia Adibe valmistui joulukuussa 2025 tohtoriksi kauppatieteiden alalta. Hän saapuu toukokuussa Lappeenrantaan vastaanottamaan tohtorinhatun ja -miekan juhlallisessa promootiotilaisuudessa. 

”Tohtoripromootio kruunaa sen matkan, jota olen tehnyt työn ohessa opiskellen koko elämäni. Symbolisesti se tuo matkani sellaiseen risteykseen, josta olen haaveillut jo monia vuosia”, Adibe iloitsee.

”Tohtoriopinnot olivat toivomani jatkumo maisteriopinnoilleni, jotka sytyttivät kipinän tutkimukseen mahdollisena uravaihtoehtona. Tohtoriopinnot avarsivat valtavasti maailmankuvaani; sain syventyä useisiin epistemologisiin ja ontologisiin näkökulmiin oppien oman tapani tulkita todellisuutta tieteellisesti.”

Adiben mukaan erityisen antoisia olivat kansainväliset taidelähtöiset innovaatio- ja prosessifilosofian opinnot. Hän on myös kiitollinen varsinaisen tutkimuksen rinnalla tehdyistä työtehtävistä, kuten opetuksesta, opiskelijoiden ohjauksesta ja projektin johtamisesta, jotka osoittautuivat tärkeiksi jatkouran kannalta.

”Käsittelin väitöskirjassani yhteistyöinnovaatiotilaa ja kollektiivista johtajuutta ekosysteemin synnyssä datatalouden kontekstissa narratiivisen tutkimuksen keinoin, jossa ihmisten toiminnan perustat ja ilmiöiden merkitykset rakentuvat kertomuksissa. Olen onnekas, sillä saan jatkaa aiheen parissa. Työskentelen asiantuntijana Laurean ammattikorkeakoulun TKI-yksikössä ja johdan mm. datatalousprojektia rakennusalan tilaus-toimitusketjujen digitalisoinnin kehittämisen parissa”, Adibe kertoo.

right
Pia Adibe
left
Tobias Wesselborg
right

Tobias Wesselborg työskentelee kriittisten metallien talteenoton parissa kemiantekniikan alalla

Tobias Wesselborgilla on tekniikan tohtorin tutkinto, ja hän palasi väitöstyönsä jälkeen kotimaahansa Saksaan. Nyt hän työskentelee prosessi-insinöörinä H.C. Starck Tungsten Powders -yrityksen tutkimus- ja tuotekehitysosastolla.

“Tehtäviini kuuluvat volframikemikaalit ja mustan massan kierrätysprojekti. Johdan neljän uuttokokeita tekevän laborantin ryhmää. Työssäni voin hyödyntää tohtoriopinnoissani saamaani kokemusta hydrometallurgisista erotusprosesseista ja syventää prosessikehittämisen, skaalaamisen ja prosessisuunnittelun taitojani”, sanoo Wesselborg.

Väitöstutkimuksesaan Wesselborg kehitti kaksi uutta vaihtoehtoista prosessointitapaa ottaa litiumia, nikkeliä ja kobolttia talteen akkujätteestä. Arvometallien talteenotto litiumioniakkujätteen suotovedestä on yhä tärkeämpää, koska EU:n alueelta puuttuu monien yhteiskunnan sähköistymisessä tarvittavien raaka-aineiden ensiölähteitä.

“Tohtorin tutkintoa vaaditaan monissa tutkimus- ja tuotekehitystehtävissä, ja se onkin avannut minulle useita ovia. Toivottavasti voin tulevaisuudessa työskennellä edelleen teollisuuden hydrometallurgian alalla. Haluan jatkossakin auttaa löytämään ratkaisuja kriittisiin raaka-ainesisiin liittyviin haasteisiin. Tiiminjohtajana oleminen antaa minulle uusia näkökulmia ja innostaa minua pallottelemaan ajatuksia ja etsimään ratkaisuja ryhmäni kanssa.”

Wesselborg on aiemmin ollut Erasmus-vaihdossa LUTissa, joten tohtoriopinnot tarjosivat hänelle mahdollisuuden palata Suomeen ja suorittaa tohtorin tutkinnon ulkomailla.

”LUTin tieteellisen työn lisäksi nautin Suomen luonnosta. Matkustelin ympäri maata, vierailin kansallispuistoissa ja hyödynsin hienoja patikointireittejä. Promootiossa odotan näkeväni entisiä työtovereita, professoreita ja ystäviä ja pitäväni hauskaa yhdessä heidän kanssaan.”

left

Iben Bolund Nielsen arvostaa elinikäisiä taitoja

Iben Bolund Nielsen suoritti kauppatieteen tohtorin tutkinnon ja on alunperin Tanskasta. Väitöstyössään hän tarkasteli kiertotalouden liiketoimintamalleja sekä niitä estäviä tai edistäviä tekijöitä. Työssä kartutettu tutkimusosaaminen, kuten kyky analysoida, arvioida, perustella ja esittää tietoa, ovat hyödyksi lopun elämää.

“Syvällisen akateemisen osaamisen lisäksi tohtoriopintoni LUTissa opettivat minua ajattelemaan kriittisesti, kyseenalaistamaan, keskustelemaan, ja arvioimaan tietoa laajemmassa kontekstissa,” Nielsen kertoo.

“Haluan olla edelleen mukana akateemisessa maailmassa ja tuottaa empiiriseen aineistoon perustuvaa kiertotaloustutkimusta, koska olen työni kautta yhteydessä suureen määrään yrityksiä. Viime viikolla esitelmäni abstrakti hyväksyttiin elokuussa järjestettävään Nordic Academy of Management -konferenssiin.” 

Nielsen johtaa elintarvikkeiden kiertotalousinnovaatioihin liittyvää tiimiä Danish Technology Instituten elintarviketeknologian osastolla. Hänen tiiminsä auttaa elintarvikkeiden tuotantoketjun yrityksiä hyödyntämään raaka-aineitaan ja sivuvirtojaan tehokkaammin. Tiimi tarkastelee sekä teknisiä ratkaisuja että liiketoimintamalleja.

Nielsen odottaa promootiota innolla. Se tuntuu hänestä täydelliseltä tavalta juhlistaa väitöstaipaleen päättymistä yhdessä niiden kanssa, jotka ovat käyneet läpi samat kokemukset: ponnistelut, onnistumiset, turhautumiset ja yhteishengen.

“Juhlatilaisuus on minulle tärkeä. Siinä maailma saa nähdä, että olen suorittanut korkeimman tason akateemiset opinnot onnistuneesti. Siitä tulee tunteikas hetki. Tohtorinhattuun ja -miekkaan liittyvät perinteet merkitsevät paljon kaikille kantajilleen, mutta juhlassa on mukana myös persoonallisuutta ja hauskanpitoa,” Nielsen toteaa.

right
Iben Bolund Nielsen

Lue seuraavaksi: